Zioła ajurwedyjskie – ashwagandha

Dziś chciałabym zanurzyć się w fascynującym świecie ajurwedyjskich ziół i przedstawić Wam jedną z wyjątkowych roślin – ashwaghandhę. To roślina adaptogenna o niesamowitych właściwościach🌿💚
 
Znana również jako witania ospała lub śpioszyn lekarski. To prawdziwa skarbnica witamin i związków, które korzystnie wpływają na nasze ciało i umysł. Działa silnie przeciwstresowo, wzmacniająco oraz poprawia koncentrację i wspomaga przy problemach z pamięcią.
*Zastosowana rano dodaje energii i poprawia nastrój, zastosowana wieczorem ułatwia zasypianie.*
 
🌿 Działanie adaptogenne:
Oznacza, że ashwaghandha działa jak cudowny regulator w organizmie. Dla przykładu: jeśli jesteś zbyt pobudzony i masz problemy z koncentracją – wpłynie uspakajająco. Jeśli jesteś zbyt ospały i osłabiony – zadziała mobilizująco/wzmacniająco na organizm.
 
💪 Witanolidy i glikowitanolidy – kluczowe związki:
To one nadają ashwagandzie jej lecznicze właściwości. Witanolidy mają potencjał antynowotworowy i przeciwbakteryjny, podczas gdy glikowitanolidy, obecne w korzeniu, odpowiadają za działanie adaptogenne.
 
Korzyści ze spożycia:
🌿Zdrowie psychiczne: wspomaga terapię stanów lekowych i depresyjnych, łagodzi zmęczenie oraz bezsenność, inne zastosowanie: obniżony nastrój, stres, niepokój, problemy z zasypianiem, nadwrażliwość emocjonalna
🌿Zdrowie mężczyzn: poprawia płodność
🌿Zdrowie kobiet: hamuje objawy okołomenopauzalne
🌿Wsparcie dla układu odpornościowego: bogactwo żelaza i antyoksydantów
🌿Badania wskazują na potencjał hamowania wzrostu nowotworów
🌿Zalecana jako wspomaganie terapii neuropatii związanych z cukrzycą oraz chorobą Alzheimera
 
W ujęciu ajurwedyjskim:
➡️zioło sattwiczne
➡️reguluje nadmiar vata
 
Zdrowia! 💚