Czym jest joga Vinyasa?
Joga Vinyasa to dynamiczny styl jogi. Podczas wykonywania asan ciało praktykującego wygląda jakgdyby tańczyło. Słowo “Vinyasa” pochodzi z sanskrytu i oznacza “umieszczenie w specyficzny sposób”. W praktyce oznacza to płynne przechodzenie pomiędzy pozycjami jogi, synchronizując każdy ruch z odpowiednim oddechem. Joga Vinyasa charakteryzuje się lekkością, gracją i miękkim przechodzeniem do kolejnych asan. Regularna praktyka wzmacnia siłę i wytrzymałość mięśni oraz zwiększa gibkość. Wpływa także na poprawę równowagi i propriocepcji (czucie głębokie, poczucie ciała w przestrzeni). Ruch w połączeniu z synchronizacją oddechu zwiększa rześkość umysłu i poprawia koncentrację.
Sekwencje i Flow
Podstawowym elementem jogi Vinyasa jest sekwencja asan (pozycji jogi). Często sekwencje są zaprojektowane w sposób logiczny, prowadząc praktykującego od łagodnych i rozgrzewających pozycji do bardziej zaawansowanych i wymagających. Przejścia między pozycjami są płynne, a ruchy są synchronizowane z oddechem. To właśnie płynność i ciągłość ruchu sprawiają, że joga Vinyasa jest dynamiczna i energetyzująca.
Jak przygotować się do zajęć?
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jogą warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Ćwiczenia należy rozpocząć od łatwiejszych asan, a po ich opanowaniu można wprowadzić trudniejsze. Praktyka powinna być dostosowana do możliwości początkującego jogina. Czas trwania jednej praktyki nie powinien przekraczać godziny zegarowej a intensywność nie powinna prowadzić do przeciążenia (objawiającego się nadmiernym zmęczeniem i bolesnąścią mięśni uniemożliwiającą prawidłowe funkcjonowanie kolejnego dnia ;). Najlepszą prorą do praktyki jest poranek, kiedy to układ współczulny zaczyna swoją pełną aktywność. Wieczorna praktyka może utrudniać zasypianie, toteż jeśli decydujesz się na wieczorną praktykę – zwróć uwagę aby ćwiczenia były bardzo delikatne i nakierowane głównie na rozluźnienie ciała niż na jego wzmocnienie i zwiększenie siły czy wytrzymałości (tego typu ćwiczenia pobudzają układ współczulny, tzn działają energetyzująco, a wiadomo – wieczorem to my szykujemy się już do snu:).
Ćwiczenia nie powinny być wykonywane tuż po posiłku – wówczas należy odczekać ok. 2 godziny zanim rozpocznie się praktykę. Wszelkie wzmacniające pozycje powinny być wykonywane na przemian z pozycjami relaksującymi. Wskazane jest płynne przechodzenie z jednej pozycji do kolejnej. Przechodząc do następnego ćwiczenia warto odczekać aż minie zmęczenie powstałe w wyniku praktyki poprzedniej asany. Podczas ćwiczeń warto zwrócić uwagę na spokojny i synchroniczny oddech.
O diecie słów kilka 🙂
Oczywiście dieta ma także ogromny wpływ na procesy zachodzące w naszym ciele i umyśle. System jogi oparty jest na holistycznym podejściu wobec troski o ciało i umysł. Dlatego praktyka jogi wiąże się nie tylko z wykonywnaiem asan (ćwiczeń fizycznych). Kiedy rozpoczniesz swoją przygodę z jogą zachęcam Cię także do zwrócenia uwagi na to jakie pokarmy przyjmujesz. Te lekkostrawne z pewnością poprawią Twój metabolizm i ułatwią praktykę (chociażby na fakt, iż nie będziesz mieć uczucia “pełności” przed podjęciem praktyki). Oczywiście nie musisz od razu wywracać swojego życia i nawyków żywieniowych do góry nogami 🙂 Natomiast skoro już tutaj trafiłeś, przy okazji praktyki asan, zachęcam również do zainteresowania się kwestią odżywiania, którą promuje system jogi – z pewnością przyniesie wiele korzyści dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia 🙂
W jodze i ajurwedzie wyróżniamy 3 typy odżywiania. Satwiczne, radżasowe oraz tamasowe. Satwiczne pokarmy są naturalne i czyste. Składają się na świeże, lekkie i pożywne pokarmy. Są to między innymi zboża, owoce i warzywa, mleko, masło, chudy ser, świeżo wyciskane soki, herbaty ziołowe, nasiona, kiełki i miód. Radżasowe to pokarmy bardzo gorące, słone, kwaśne, gorzkie, półsłodkie. Wegług joginów zakłócają one równowagę między ciałem i umysłem. Mocna kawa, herbata, ryby, jajka, ostre przyprawy, sól i czekolada oraz jedzenie w pośpiechu sprawia, że nasze ciało jest nadmiernie pobudzone a umysł niespokojny. Dieta tamasowa zawiera w sobie między innymi mięso, cebulę i czosnek, alkohol, tytoń, produkty fermentacji np. ocet, produkty przejrzałe, nieświeże. Według joginów rzejadanie się sprawia, że zmniejsza się odporność organizmu a umysł zdominowany jest przez negatywne emocje takie jak gniew, chciwość lub po prostu jest ospały.
Podążając więc za mądrością naszych przodków, warto zwrócić uwagę na to aby w naszej diecie znalazło się jednak więcej tych pokarmów satwicznych i jak najmniej tych z drugiej i trzeciej kategorii:)
Mam nadzieję, że moje refleksje zachęcą Ciebie do szukania większej ilości informacji i wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu, za które z pewnością Twoje ciało i duch będą Tobie wdzięczne! 🙂