Oddech = życie

Źródło Życia: Oddech ❤️
Dziś chciałabym zwrócić uwagę na jeden z najpiękniejszych darów, jakie przynosi praktyka jogi – sztukę prawidłowego oddechu, znaną jako Pranayama. Wszyscy dobrze wiemy, że “oddech = życie”. Dlaczego więc nie poświęcić chwili, by zgłębić tę niezwykłą prawdę?
 
Zapraszam Was do zanurzenia się w tajemnicę oddechu – do eksploracji, jak możemy świadomie kształtować nasze życie poprzez kontrolę oddechu. Każda chwila, którą poświęcamy na zatrzymanie się, by skupić uwagę na oddechu, to krok w stronę zrozumienia, jakim darem jest życie i bycie w “tu i teraz”❤️
 
Pranayama nie tylko uspokaja nasz umysł, ale również dostarcza energii życiowej naszemu ciału. To jak magiczne napełnianie swojego wnętrza życiodajną energią. Przeżyjmy wspólnie tę podróż oddechem – od głębokich wdechów po spokojne wydechy.
 
𝐎𝐭𝐨 𝐤𝐢𝐥𝐤𝐚 𝐭𝐞𝐜𝐡𝐧𝐢𝐤 𝐨𝐝𝐝𝐞𝐜𝐡𝐮 𝐣𝐨𝐠𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞𝐠𝐨:
➡️Nadi Shodhana (Pranayama Naprzemienne Nozdrza): trzymamy prawą dłoń na twarzy, zamykamy prawe nozdrze kciukiem, wdychamy przez lewe nozdrze, zamykamy lewe nozdrze palcem serdecznym, otwieramy prawe nozdrze i wydychamy. Powtarzamy na przemian.
➡️Ujjayi Pranayama (Oddech Zwycięzcy): ddychamy głęboko przez nos, a następnie zwężamy głośnię, tworząc szum podobny do szumu oceanu. Wdech i wydech są dłuższe niż zwykle, co pomaga w skupieniu uwagi.
➡️Kapalabhati (Oddech Żywej Czaszki/zwany też oddechem Ognia): szybko wypychamy powietrze z płuc poprzez szybkie i energiczne skurcze mięśni brzucha. Wydech jest pasywny. To technika oczyszczająca i energetyzująca.
➡️Bhastrika Pranayama (Oddech Młota): wykonujemy szybkie, energiczne wdechy i wydechy przez nos, angażując mięśnie brzucha. To technika, która zwiększa poziom energii i mocno rozgrzewa
Jeśli nigdy nie robiliście oddechu jogicznego, warto aby ten pierwszy raz wykonać go pod okiem i instrukcją nauczyciela jogi😊
*Jeśli jesteś ciekawa jak te techniki wykonuje się w praktyce zachęcam do zerknięcia na kanał YT – tam znajdziecie 
A tymczasem, zachęcam Was dziś abyście jak najczęściej przypominali sobie o tym aby wykonać chociaż kilka świadomych oddechów w ciągu dnia, a zobaczycie po jakimś czasie tego regularnego ćwiczenia, jak bardzo zmieni się jakość Waszego życia🥰
 
A Ty… ile wykonałaś dzisiaj świadomych oddechów? ❤️
 
PS *Jeśli zaciekawiło Cię to, jak w praktyce wykonuje się te techniki oddechu jogicznego – zajrzyj na kanał YT, tam znajdziesz sporo materiałów:)