Joga z roku na rok zyskuje na popularności nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Joga to system wychowawczo-higieniczno-leczniczy wywodzący się ze starożytnych ksiąg – Wed. System ten zawiera pewne ćwiczenia i zasady, które oferują nie tylko fizyczne korzyści, ale także pozytywny wpływ na naszą psychikę i duchowość. Regularna praktyka jogi może wywrzeć ogromny wpływ na różne sfery naszego życia.
Oto kilka z nich:
1. Wzmocnienie ciała i poprawa gibkości
Joga oferuje różnorodne asany (pozycje), które angażują i wzmacniają różne grupy mięśniowe w ciele. Regularna praktyka jogi prowadzi do zwiększenia ich siły i elastyczności. Prowadzi także do skorygowania naszej postawy, równowagi i koordynacji nerwowo-mięśniowej. Wspomaga profilaktykę urazów/kontuzji i przeciwdziała bólom pleców czy stawów.
2. Redukcja stresu i poprawa zdrowia psychicznego
Joga jest znana z swojego pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne. Skupienie się na oddechu, medytacja i praktyka jogi asystują w redukcji stresu i napięcia. Regularne praktykowanie jogi pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, a jednocześnie zwiększyć poziom endorfin, hormonów szczęścia. To wpływa na nasze samopoczucie, redukując objawy lęku, depresji i poprawiając ogólną jakość snu. A sen to podstawa dla dobrej regeneracji naszego organizmu – tak abyśmy o poranku mogli rozpocząć kolejny skuteczny i pracowity dzień 🙂
3. Zwiększenie świadomości ciała i umysłu
Praktyka jogi kładzie nacisk na uważność i obecność w “tu i teraz”. Podczas wykonywania asan i praktykowania medytacji, uczymy się być bardziej świadomi swojego ciała, oddechu i myśli. To rozwija naszą zdolność do słuchania i rozumienia własnych potrzeb i ograniczeń. Dobrze rozwinięta uważność i umiejętność bycia w “tu i teraz” pozwala nam dostrzec jak wiele piękna, dobra i radości kryje się w pozornie zwyczajnej codzienności.
4. Poprawa koncentracji i jasności umysłu
Joga wspiera rozwój naszego umysłu poprzez praktykę skupienia, tj. Dharana (skupienie umysłu) i Dhyana (medytacja). Poprzez regularną praktykę jogi, uczymy się skupiać i utrzymywać uwagę na wybranym obiekcie, co przekłada się na nasze codzienne zadania i wyzwania. Poprawa koncentracji i jasności umysłu pomaga nam być bardziej efektywnymi i produktywnymi w pracy i życiu.
5. Wzrost energii i witalności
Praktyka jogi pobudza przepływ energii w naszym ciele. Seria asan i technik oddechowych, takich jak pranajama, pomagają usunąć blokady energetyczne i zwiększyć przepływ życiowej energii, znanej jako prana. Regularna praktyka jogi pozwala nam czerpać zasoby wewnętrznej siły i witalności, co wpływa na wykonywanie codziennych czynności szybko, sprawnie i z utrzymaniem optymalnego poziomu energii. Kiedy mamy zapas wewnętrznych zasobów energii, wówczas rzadziej mamy chęci po sięganie np. po kawę lub napoje energetyczne (które szybko i intensywnie pobudzają, finalnie jednak wpływają niekorzystnie na nasz układ nerwowy doprowadzając do uczucia niepokoju oraz wtórnie do jeszcze większego zmęczenia).
6. Zwiększenie samoakceptacji i pozytywnego podejścia do siebie
Joga promuje akceptację siebie takimi, jakimi jesteśmy. Poprzez praktykę jogi, uczymy się szacunku dla naszego ciała i umysłu, z ich mocnymi i słabymi stronami. Zamiast skupiania się na niedoskonałościach, skupiamy się na postępach i wdzięczności za to, co jesteśmy w stanie osiągnąć. To prowadzi do wzrostu samoakceptacji i pozytywnego podejścia do siebie.
To tylko kilka z wielu korzyści, jakie płyną z regularnej praktyki jogi. Każda osoba może doświadczyć własnych unikalnych efektów, ale ważne jest regularne zaangażowanie i cierpliwość w praktyce <3 Joga to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale kompleksowy system samorozwoju, który wpływa na nasze ciało, umysł i ducha. Z całego serca zachęcam do znalezienia czasu na regularną praktykę jogi i doświadczenie tych korzyści we własnym życiu. Jeśli ciężko Ci się zmobilizować, zachęcam do wspólnej praktyki w moim studio w Resorcie Połoniy – razem popracujemy nad samodyscypliną 😉