Ghee: masło klarowane

Wpis z cyklu – dobrodziejstwa ajurwedy💛🌿
 
Słyszeliście o ghee?😊To wyjątkowe masło oczyszczone. Jest pozbawione wody i białka mleka.
Metoda klarowania masła powstała już ponad 4 tysiące lat temu i od tego czasu ghee jest powszechnie używane w kuchni. Od wieków stosowane w ajurwedyjskim lecznictwie, ghee to prawdziwy eliksir zdrowia i smaku😋
 
W Indiach, stosowanie ghee ma głębokie korzenie kulturowe i tradycyjne. To nie tylko składnik kuchenny, ale również symbol bogactwa, zdrowia i szczęścia.
W medycynie ajurwedyjskiej jest uważane za lecznicze i stosowane w różnych praktykach detoksykacyjnych. Jest również często używane jako nośnik ziół i przypraw stosowanych w leczeniu różnych dolegliwości.🌿
 
Cieszy się dużą popularnością w Indiach także ze względu na swoje właściwości oczyszczające (a nawet odchudzające!), pomagające organizmowi pozbyć się toksyn i poprawić procesy trawienne (stymulując produkcję enzymów trawiennych).
 
🍯𝗝𝗮𝗸 𝗽𝗼𝘄𝘀𝘁𝗮𝗷𝗲 𝗴𝗵𝗲𝗲❓
Z mleka przygotowuje się klasyczne masło. Następnie podgrzewa się i roztapia na małym ogniu, aby pozbyć się wody i białka. Woda wyparowuje, a cząstki stałe zbierają się w postaci osadu, który usuwamy:)
W efekcie powstaje czysty tłuszcz pozbawiony innych składników. Ma bursztynowo złoty kolor, a w postaci płynnej jest lekko przeźroczyste. Smak oczywiście… maślany💛 (z lekkim orzechowym aromatem🙂)
 
🌱 Inne istotne zalety:
➡️zawiera bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych, które wspierają funkcje mózgu, regulują poziom cholesterolu i są niezbędne dla zachowania homeostazy całego organizmu.
➡️jest nośnikiem dla witaminy A, D, E, i K: te witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach i są kluczowe dla utrzymania zdrowej skóry, wzroku, układu odpornościowego i zdrowych kości.
 
Ale to nie wszystko! 🙂
Ghee dodaje wyjątkowego smaku potrawom – jest idealne do smażenia, duszenia i pieczenia, ponieważ ma wyższy punkt dymienia niż zwykłe masło.
Stosujecie?😋
 
Jeśli nie to koniecznie wypróbujcie! Dla zdrowia i dla smaku❤
Zapraszam na mój profil facebook: facebook.com/BlissKOnatury