Dziś wpis z cyklu “ciekawostki o jodze” – dla wszystkich tych, którzy chcą nie tylko praktykować asany, ale są też zaciekawieni filozofią jogi.
Ścieżek jogi jest wiele. Na zachodzie utarł się podział jogi ze względu na techniki wykonywania asan: ashtanga yoga, vinyasa, joga flow, aerial, kundalini, bikram joga itd. Jednak w myśl jogi klasycznej – tej tradycyjnej, która ma swoje korzenie 5 tys. lat wstecz sięgające aż do Indii – asany to tylko jedna z ośmiu gałęzi jogi.
Według jogi klasycznej istnieje także jeszcze inny podział, który oparty jest na wyborze “stylu życia” jogina. Nazywa się to także sformułowaniem “ścieżki jogi”.
Każda z nich prowadzi do tego samego celu, którym jest zjednoczenie świadomości indywidualnej ze świadomością kolektywną (kosmiczną) – w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości danej osobowości. Wkraczając na ścieżkę jogi, poruszamy się w stronę wewnętrznego rozwoju naszej duszy, świadomości. A to często wiąże się także ze zmianą stylu życia na zdrowszy i życiowymi wyborami, które poprawiają jakość naszego życia i całej planety
Oto kilka ze ścieżek jogi opisanych przez naszą polską autorkę Marię Grodecką:
𝗞𝗮𝗿𝗺𝗮 𝗷𝗼𝗴𝗮 – prowadzi do zjednoczenia przez bezinteresowne służenie, jest jogą sprawiedliwego czynu
𝗥𝗮𝗱𝘇̇𝗮 𝗷𝗼𝗴𝗮 – joga świadomości, prowadząca do zjednoczenia poprzez medytację
𝗗𝘇̇𝗻𝗶𝗮𝗻𝗮 𝗷𝗼𝗴𝗮 – prowadzi do zjednoczenia przez poznanie i wiedzę
𝗛𝗮𝘁𝗵𝗮 𝗷𝗼𝗴𝗮 – joga fizycznego opanowania organizmu
𝗠𝗮𝗻𝘁𝗿𝗮 𝗷𝗼𝗴𝗮 – związana ze słowem i dźwiękiem
𝗕𝗵𝗮𝗸𝘁𝗶 𝗷𝗼𝗴𝗮 – uzyskuje spełnienie przez miłość bezwarunkową do wszytkich istot
𝗟𝗮𝗷𝗮 𝗷𝗼𝗴𝗮 – technika dochodzenia do wyższych stanów świadomości przez obudzenie czakrów
Więcej przeczytacie w książce Marii Grodeckiej pt. “Ścieżki jogi”, którą z całego serca polecam