Dziś chciałabym wspomnieć krótko o najpopularniejszej sekwencji jogi, którą z pewnością zna prawie każdy, nawet początkujący jogin



A mianowicie o sekwencji dwunastu asan – 𝐒𝐮𝐫𝐲𝐚 𝐍𝐚𝐦𝐚𝐬𝐤𝐚𝐫 (z sanskrytu) znanej również jako Powitanie Słońca 

Surya Namaskar tradycyjnie wykonywana jest o poranku, ponieważ jej celem jest zapanowanie nad tzw. 𝐩𝐫𝐚𝐧𝐚̨ 𝐬́𝐚𝐤𝐭𝐢 (energią życiową), która jest najbardziej obfita o świcie. Ma to ścisły związek z tak zwanym rytmem dobowym naszej gospodarki hormonalnej, a dokładnie z najbardziej intensywną pracą naszego układu adrenergicznego w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu (ok. 6:00-7:00 rano)

Sekwencja ta stymuluje wszystkie mięśnie, narządy, układy i centra energetyczne w ciele a także kultywuje koncentrację i spokój umysłu.
Jest to energetyzujący sposób na połączenie się z wewnętrzną siłą, często jest używany jako rozgrzewka na początku dłuższej praktyki jogi.
Sekwencję Powitania Słońca wykonuje się dynamicznie i z udziałem odpowiedniego rytmu oddechu.
Kolejność asan przedstawia grafika powyżej

Warto zwrócić uwagę na fakt, że asany – czyli pozycje jogi, w wielu przypadkach pochodzą od nazw zwierząt lub natury. Wspominam o tym dlatego, że nawet zwierzęta po przebudzeniu się ziewają, przeciągają się, rozciągają z lekkim drżeniem ciała. Warto więc czerpać mądrość z natury – to właśnie zrobili jogini opracowując system asan oraz poszczególne elementy praktyki jogi. 

Aktywność fizyczna o poranku, umiarkowana i delikatna, którą oferuje Powitanie Słońca, to bezcenne remedium na wiele dolegliwości.
Najważniejsze korzyści z porannej i regularnej praktyki to:



Serdecznie zapraszam do eksploracji rożnych odmian jogi, tych dynamicznych i tych bardziej spokojnych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią się mocno zmęczyć wychodzi na spotkanie Ashtanga Yoga, a dla tych co preferują bardziej łagodne odmiany jogi – Joga Slow Flow będzie idealnym pomysłem
